نقد و بررسی بررسی سرفیس بوک ۳

سرفیس بوک 3 مایکروسافت

سرفیس بوک ۳ مایکروسافت همچنان یکی از منحصر به فردترین لپ تاپ های موجود در بازار است که هیچ رقیب مشابه و  واقعی برای آن وجود ندارد. تعداد بسیار کمی از لپ تاپ های هیبریدی ۲ در ۱ هستند که از قابلیت های گرافیکی پشتیبانی می کنند و دارای چنین GPU قدرتمندی هستند. با بررسی سرفیس بوک ۳ یادآوری می کنیم که چگونه این لپ تاپ از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۵ به چه اندازه قدرتمند شده است.

اما چگونه سرفیس بوک ۳ مایکروسافت به عنوان یک ابر کامپیوتر قابل حمل، بر اساس شایستگی های خود ظاهر می شود؟ با کمال تعجب در حالی که برخی مایکروسافت را به دلیل عدم ایجاد تغییرات ظاهری در بدنه انتقاد می کنند. اما درک اینکه چقدر این لپ تاپ شگفت انگیز است نیز آسان است.

لپ‌تاپ توانمندی که تنها با فشردن یک کلید، به تبلتی با نسخه‌ی دسکتاپ ویندوز بدل می‌شود؛

پنج سال از معرفی منحصربه‌فردترین محصول خانواده‌ی سرفیس می‌گذرد،

اما پس از نیم‌دهه به‌نظر می‌رسد مایکروسافت کماکان به طراحی قدیمی‌اش افتخار می‌کند و از آن رضایت دارد،

چرا که تفاوت ساختاری و ظاهری سومین نسل سرفیس‌بوک با نسل نخست آن به صفر مطلق می‌گراید؛

اتفاقی که با هدف ابتدایی ردموندی‌ها مبنی‌بر آوردن فُرم‌فکتورها و نوآوری‌های جدید به‌ دنیای PC در تضاد است.

ساخت دستگاهی با دو کاربری متفاوت، تن‌دادن به مصالحه‌هایی را می‌طلبد که در محصولی عادی موضوعیت ندارند.

حاشیه‌های قطور و سنگین‌بودن بخش نمایشگر،

محدودیت‌‌های مربوط به پردازنده و پایداری نه‌چندان زیاد اولا از جمله‌ی مصالحه‌هایی هستند که

مایکروسافت در تولید سرفیس‌بوک به‌جان می‌خرد.

برای خرید این محصول می توانید به فروشگاه دیجی سرفیس در همین وب سایت مراجعه کنید : صفحه محصول

سایت فروشگاه مایکروسافت : microsoft

طراحی و کیفیت ساخت سرفیس بوک ۳

لپ‌تاپ توانمندی که تنها با فشردن یک کلید، به تبلتی با نسخه‌ی دسکتاپ ویندوز بدل می‌شود؛ پنج سال از معرفی منحصربه‌فردترین محصول خانواده‌ی سرفیس می‌گذرد، اما پس از نیم‌دهه به‌نظر می‌رسد مایکروسافت کماکان به طراحی قدیمی‌اش افتخار می‌کند و از آن رضایت دارد، چرا که تفاوت ساختاری و ظاهری سومین نسل سرفیس‌بوک با نسل نخست آن به صفر مطلق می‌گراید؛ اتفاقی که با هدف ابتدایی ردموندی‌ها مبنی‌بر آوردن فُرم‌فکتورها و نوآوری‌های جدید به‌ دنیای PC در تضاد است.

سرفیس بوک ۳ مایکروسافت با داشتن  صفحه نمایشی فوق العاده همراه با قابلیت جدا شدن از کیبورد در کنار دو باتری و سخت افزار قدرتمند، هنوز هم با وجود تغییر نکردن طراحی آن نسبت به مدل های قبلی خود میتواند به بیشتر نیاز های کاربران از عمومی تا حرفه ای پاسخ مثبت دهد.

مایکروسافت با عرضه دو نسخه این دستگاه در ابعاد  13.5 اینچی و ۱۵ اینچی با کانفیگ های متنوع سعی دارد نیاز های کاربران را به  بهترین شکل ممکن مرتفع سازد.

مشخصات سرفیس بوک ۳ مایکروسافت

سرفیس بوک ۳ مایکروسافت شبیه به هیچ کدام از لپ تاپ های موجود در بازار نیست. صفحه نمایش قابل جدا شدن از کیبورد آن را در لحظه تبدیل به یک تبلت منحصر به فرد میکند. لولای این دستگاه که معرفی آن به سال ۲۰۱۶ بر میگردد، هنوز هم از خیلی جهات انقلابی در طراحی لولا های دنیا تکنولوژی حساب میشود. البته با توجه به استاندارد های ۲۰۲۰ که سعی به کم کردن ابعاد دستگاه ها دارد، کمی بزرگ به نظر میرسد.شاید باید گفت زمان آن رسیده تا مایکروسافت در نسل بعدی سرفیس بوک ها طراحی جدیدتری را و تحولی اساسی را در پیش بگیرد، با اینکه هنوز هم سرفیس های مایکروسافت مدرن به نظر میرسد!

همان‌طور که از نام آن نیز برمی‌آید، لولای Dynamic Fulcrum با گسترده‌شدن روی سطح میز (یا پای کاربر!)، اندکی بخش کیبورد دستگاه را طویل‌تر می‌سازد و بدین‌ ترتیب با ایجاد تعادل بین وزن دو قسمت نمایشگر و کیبورد از وارونه‌شدن لپ‌تاپ جلوگیری می‌کند. لولای سرفیس بوک حین بستن در لپ‌تاپ، دو بخش نمایشگر و کیبورد را به‌خوبی روی هم منطبق نمی‌کند و به‌دلیل محدودیت فیزیکی، شکافی را در قسمت انتهایی باقی می‌گذارد؛ به‌طوری که ضخامت دستگاه از ۱۵ میلی‌متر به حدود ۲۳ میلی‌متری در لبه‌ی انتهایی می‌رسد!

آنچه بخش تبلت سرفیس بوک ۳ مایکروسافت را روی کیبورد نگه می‌دارد، مکانیزمی موسوم به Muscle Wire Lock است. این مکانیزم در حقیقت مفتولی از جنس آلیاژ حافظه‌دار تیتانیوم و نیکل را در بطن خود دارد که بر اثر عبور جریان الکتریکی، درست‌مانند عضله منقبض می‌شود و دو قسمت دستگاه را به‌وسیله‌ی دو زائده در دو گوشه‌ی لولا به‌هم چفت می‌کند. بدین‌ترتیب می‌توان سرفیس‌بوک را علاوه‌بر تبلت و لپ‌تاپ، در حالت استودیو نیز به‌کار گرفت؛ حالتی که در آن نمایشگر برگردانده‌شده و پشت به کیبورد به لولا چفت می‌شود

پورت های دستگاه سرفیس بوک ۳ مایکروسافت

پورت های دستگاه شامل surface connect  ( برای اتصال شارژر و پشتیبانی از surface dock) دو پورت USB-A  که در سال ۲۰۲۰ بسیار نادر است، یک کارتخوان SD، جک ۳.۵ هدفون و پورت USB-C  اما باید توجه داشت که داشتن تنها یک USB-C  و عدم پشتیبانی از تاندر بولت برای چنین دستگاه قدرتمندی نا امید کننده است.

سرفیس بوک ۳ مایکروسافت دارای ۲ باتری است که باهم کار میکنند، یکی در صفحه نمایش آن و دیگری در کیبورد قرار دارد. باتری های این دستگاه میتوانند در حدود ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه با استفاده عادی و عمومی کاربر مانند وب گردی،تماشا کردن فیلم و کارکردن با برنامه های سبک شارژدهی قابل قبولی رو به کاربران خود عرضه کنند. که به اندازه کافی برای یک روز کاری کامل مناسب است، البته باید متذکر شد که استفاده از GPU Nvidia  به طور قابل توجهی عمرباطری را کاهش میدهد.

سرفیس بوک 3 مایکروسافت
سرفیس بوک ۳ مایکروسافت

این محصول همراه با یک شارژر ۱۰۲ ولتی است که میتواند سرفیس بوک ۳ مایکروسافت را در زمانی نزدیک به سه ساعت شارژ کند. همچنین قابلیت شارژ کردن دستگاه از طریق پورت USB-C آن ویژگی کاربردی خوبی است.

برای خرید این محصول می توانید به فروشگاه دیجی سرفیس در همین وب سایت مراجعه کنید : صفحه محصول

سایت فروشگاه مایکروسافت : microsoft

نقاط قوت سرفیس بوک ۳ مایکروسافت

بی‌شک یکی از نقاط قوت اصلی سرفیس‌ بوک را می‌توان کیبورد آن دانست.

عمق حرکتی بسیار خوب، فاصله‌ی کافی کلیدها از هم،

مکانیزم پایدار و کم‌صدا و پوشش باکیفیت کلیدها با حسی کاملا پریمیوم

از جمله‌ی مهم‌ترین ویژگی‌های کیبورد سرفیس‌بوک ۳ به‌شمار می‌آیند.

نور پس‌زمینه‌ی سفید کلیدها شدت روشنایی و توزیع مناسبی دارد؛

بنابراین در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توان از تایپ‌کردن با لپ‌تاپ گران‌قیمت مایکروسافت لذت برد.

سرفیس بوک به بعنوان لپ‌تاپ پرچم‌دار مایکروسافت از نسل اول تا به امروز حرف‌های زیادی در بخش نمایشگر داشته است؛

در نگاه اول تشابه زیادی بین نمایشگر این مدل به محصولات پیشین این سری دیده می‌شود

و به نظرم می‌رسد این شرکت بار دیگر از پنل‌‌های ۳ به ۲ ساخت ال‌جی فیلیپس بهره گرفته است.

قطر پنل IPS سرفیس بوک ۳ مایکروسافت همانند گذشته دقیقا ۱۵ اینچ است

و رزولوشن ۳۲۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل را ارائه می‌کند؛

تصاویر به لطف تراکم۲۶۰ پیکسل در هر اینچ بسیار شارپ به‌نظر می‌رسند.

و از متون گرفته تا عکس‌ها و دیگر محتوا کاملا شما را از این نظر راضی خواهند کرد.

دقیقا برای چه کار گرافیکی؟

دقیقا برای بازی نیست! بله، سیاست گذاری مایکروسافت بر این اساس است که Surface Book را سرفیس طراحی شده برای بازی معرفی کند. البته خب همانطور که دیدید، تمرکز خاصی بر روی توان پردازش گرافیکی نسخه ۱۵ اینچ سرفیس لپ تاپ 3 شده است. لذا مخصوصا به گفته خود آقای پانای در مراسم رونمایی نیز یکی از اهداف این امر قادر ساختن کاربر به حداقل اجرای بازی فورتنایت Fortnite می‌باشد. اما اینکه بخواهید بازی‌های به‌روز را با تنظیمات گرافیکی بالا بر روی سرفیس لپ تاپ 3 تجربه کنید، پاسخ ما منفی است.

سرفیس بوک 3 مایکروسافت

قدرت گرافیکی سرفیس لپ تاپ برخلاف کلیپ تبلیغاتی که در آن به اجرای بازی سنگین Forza Horizon 4 پرداخته می‌شود، بیشتر به قصد اجرای نرم افزارهای گرافیکی سنگین همچون Autodesk 3Ds MAX و یا Adobe After Effect طراحی شده. البته صرفا در رابطه با فورتزا هورایزن ۴ تقریبا مطمئنیم که اگر با خود دستگاه سرفیس لپ تاپ 3 و فقط از طریق Store این بازی را دریافت کنید، به احتمال بسیار بالا نسخه‌ای بهینه شده برای Laptop 3 را خواهید داشت که بازی به راحتی بر روی آن اجرا می‌شود. اما در رابطه با دیگر بازی‌های هم‌سطح Forza Horizon 4 از نظر گرافیکی، پاسخ منفی است.

بازده و عملکرد سرفیس بوک ۳ مایکروسافت

مصالحه‌های مایکروسافت در راه دستیابی به فُرم‌فاکتور منحصربه‌فرد تبلت/لپ‌تاپ، نه‌تنها به طراحی ظاهری ختم نمی‌شود؛ بلکه در سطح مشخصات فنی بیش‌از‌پیش قدرت می‌گیرد. برای آنکه بخش نمایشگر سرفیس‌بوک به‌عنوان یک تبلت مستقل نیز ایفای نقش کند، باید سبک، باریک و کم‌مصرف باشد؛ بنابراین امکان استفاده از پردازنده‌های ۴۵ واتی سری H اینتل یا AMD و باتری پرحجم فراهم نخواهد بود، از سوی دیگر برای جلوگیری از رسیدن آسیب‌های محتمل به نمایشگر بر اثر حرارت، اجازه‌دادن به پردازنده‌های کم‌مصرف برای رسیدن به دماهای بالا نیز میسر نیست.

اگرچه مایکروسافت با سرفیس لپ‌تاپ ۳ امکان انتخاب بین اینتل و AMD (به‌نوعی!) را برای کاربر فراهم می‌آورد، سرفیس‌بوک ۳ صرفا با پردازنده‌های نسل دهمی Ice Lake اینتل به‌فروش می‌رسد. درحالی‌‌که مدل ۱۳٫۵ اینچی سرفیس‌بوک ۳ با یکی از دو پردازنده‌ی Core i5-1035G7 (بدون پردازنده‌ی گرافیکی مجزا) یا Core i7-1065G7 به‌فروش می‌رسد، مدل بزرگ‌تر تنها با پردازنده‌ Core i7 دردسترس خریداران قرار دارد. بدین‌ترتیب برخلاف نسل گذشته که نسبت به محصولات دیگر بازار از پردازنده‌های قدیمی‌تر Kaby Lake-R بهره می‌بردند، هر دو مدل ۱۳٫۵ و ۱۵ اینچی سرفیس‌بوک ۳ با رقبا هم‌پا هستند.

اینتل با آیس‌لیک نخستین‌بار در مدتی طولانی، به‌صورت هم‌زمان فرایند تولید و ریزمعماری پردازنده‌های خود را در مقیاسی وسیع ارتقا داد. این شرکت مهم‌ترین ویژگی‌های خانواده‌ی موبایل آیس‌لیک را یادگیری الگوی استفاده‌ی کاربر از کامپیوتر به‌لطف مجموعه‌ی دستورالعمل‌های داخلی هوش مصنوعی، سازگاری با استاندارد وای‌فای ۶، یکپارچگی با تاندربولت ۳، گرافیک توانمند با پشتیبانی از ۴K HDR و CPU و GPU با معماری جدید می‌داند.

سخن آخر

برای خرید این محصول می توانید به فروشگاه دیجی سرفیس در همین وب سایت مراجعه کنید : صفحه محصول

سایت فروشگاه مایکروسافت : microsoft

امتیاز کاربران :
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد‌هایی برای شما

مطالب مرتبط